PRZEJĘCIE IDEA BANK PRZEZ PEKAO – CO OZNACZA DLA NABYWCÓW OBLIGACJI GETBACK?
IDEA BANK – PRZYMUSOWA RESTRUKTURYZACJA
Bankowy Fundusz Gwarancyjny we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego wszczął przymusową restrukturyzację wobec Idea Banku.
Alternatywą dla przymusowej restrukturyzacji Idea Banku była upadłość.
W opinii rzecznika BGF przymusowa restrukturyzacja była najbezpieczniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia deponentów Idea Banku i stabilności sektora finansowego w Polsce.
PRZEJĘCIE IDEA BANK PRZEZ PEKAO – WYŁĄCZENIA
Przejęcie przez Pekao Idea Banku wyłącza niektóre ze zobowiązań. Wyłączenia obejmują roszczenia związane z dystrybucją:
- obligacji GetBack,
- ubezpieczeń na życie z UFK,
- certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez Lartiq – dawniej Trigon.
PRZEJĘCIE IDEA BANK PRZEZ PEKAO – KONSEKWENCJE DLA POSIADACZY OBLIGACJI GETBACK
W związku z przejęciem banku, adresatem roszczeń wynikających obligacji GetBack nie jest Peako, a Idea Bank w restrukturyzacji.
Budzi to obawę poszkodowanych, że zmniejszy się ich szansa na odzyskanie pieniędzy.
Rozwiązanie to z pewnością jest niekorzystne dla nabywców obligacji Getback i zwiększa zagrożenie niewykonania przez Bank zobowiązań i zwrotu gotówki.
PRZEJĘCIE IDEA BANK PRZEZ PEKAO – SZANSE NA ODZYSKANIE GOTÓWKI
Przymusowa restrukturyzacja nie zamyka klientom dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.
Restrukturyzacja nie musi oznaczać zakończenia działalności podmiotu. Działania restrukturyzacyjne mają umożliwić zmianę modelu funkcjonowania podmiotu i pozwolić na dalsze kontynuowanie działalności.
Zdolność realizacji roszczeń przez Idea Bank w restrukturyzacji będzie wynikała z kwot, jakie zostaną uzyskane ze sprzedaży aktywów.
PRZEJĘCIE IDEA BANK PRZEZ PEKAO – CO ROBIĆ
Na decyzję BFG można wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Należy mieć na uwadze, że decyzja jest natychmiast wykonalna, a złożenie skargi nie spowoduje wyeliminowania decyzji obrotu.
Skuteczność wykonywania zobowiązań przez bank i tym samym zwrot gotówki wierzycielom zależny będzie od posiadanych przez Idea Bank w restrukturyzacji środków pieniężnych na dokonanie spłat.
Jeżeli w przyszłości z uwagi na wskazaną sytuację Idea Bank nie będzie wywiązywać się z zobowiązań wynikających z prawomocnych wyroków będzie można wziąć pod uwagę skierowanie roszczeń do Skarbu Państwa o odszkodowanie.